Sebavedomie

Autor: Alica Jančová | 25.11.2016 o 16:46 | Karma článku: 4,28 | Prečítané:  687x

Odpovedzte si teraz úprimne na jednu kratučkú, no podstatnú otázku. A buďte k sebe pritom tvrdo úprimný. „MÁTE ZDRAVÉ SEBAVEDOMIE?“ Alebo sa len skrývate za maskou „sebavedomého“ človeka?Realita je raz taká. 

Každý z nás, si už raz povedal. Chcel/a by som vyzerať tak či onak. Poviete si, nie som spokojný sám so sebou. Chcem sa zmeniť atď. 
Čím to je? Je to zvláštne ako mi ľudia s ktorými sa zoznámim povedia, ako si ma predstavovali keď ma prvý krát zahliadli. ,, Ty si ale sebavedomá žena, si chladná, arogantná a povýšenecká,, Pri týchto slovách som sa pozastavila  a povedala si, ako je možné že ma druhý ľudia takto vidia? Keď ja sama si pritom neverím. Je to len môj obal, za ktorým sa schováva nesebavedomá žena, ktorá si v ničom neverí.
Neveríte že dokážete čokoľvek čo by ste chceli, že ste takí akí mám byť a ďakovať Bohu za život a za to že ste zdraví. No aj tak, je to vo Vás.  Akýsi komplex z detstva menejcennosti, to že nič nedokážete a na nič nemáte. 

Takéto pocity v nás môžu vyvolať:
rodičia, kamaráti,
Váš partner 
problémy v práci, uštipačné reči Vašich kolegov
nadváha, nespokojnosť so svojím telom

Keď sme boli deti, boli sme prirodzene sebavedomí. Nič sme neriešili. Tešili sme sa a užívali sme si dané okamihy. A ak sa nám niečo nepodarilo, nespájali sme si s tým žiadne príbehy a pokúsili sa o to znova (napríklad, keď sme sa učili chodiť, či jesť lyžičkou).
Sebavedomie sa formuje ako dôsledok nejakých javov. Niekto ma kritizuje a následkom toho si znížim sebahodnotenie. Ak sa to deje často, sebavedomie mi môže kritika znížiť na nulu. Kritika pritom nemusí byť oprávnená. Nemusí to byť ani kritika – stačí ak si sami myslíme, že by nás niekto mohol (a to by mohol!) kritizovať a je zle… Takže na prvý pohľad sa zdá, že nízke sebavedomie je dôsledkom nášho správania sa – ale nemusí to tak byť vždy. Môže vzniknúť z našich obáv.

Existuje však zopár typov ako si sebavedomie zvýšiť :

Buďte vyrovnaní so svojim telom
Vždy budete musieť zostať aktívni a zlepšovať vaše zdravie, ale skutočné sebavedomie príde s pochopením toho, že nezáleží na tom, aký máte tvar, veľkosť, koľko máte vrások alebo akí ste vysokí. Ste jednoducho osoba, ktorá si zaslúži lásku a rešpekt od ľudí okolo vás. Uvedomte si to a sebavedomie začne doslova žiariť cez vašu kožu. 

 

Smejte sa
Dovoľte, aby váš mozog vypustil všetky tie endorfíny, ktoré vás naplnia nefalšovaným šťastím a vnútorným sebavedomím. Smiech uvoľňuje stres a napätie, ktoré sa vo vašom tele hromadí každý deň. Okoreňte si vaše dni s ľuďmi alebo informáciami, ktoré vás robia šťastnými. Nemusíte to preháňať, ale trošku smiechu každý deň je skvelý spôsob k dlhodobému budovaniu vášho sebavedomia. 
 

Buďte sami sebou – bez ospravedlnenia a výnimky

Väčšinou sa prispôsobujeme okolo a prostrediu, v ktorom pracujeme, žijeme. Snažíme sa mu zapáčiť, a pritom často strácame sami seba. Nezabúdajte tiež, že nemôžete ovládať ostatných, ani to čo si myslia. Koľko ľudí – toľko názorov, a to sa týka aj názorov na vás. Pozorujte ich názory, ale nesnažte sa im prispôsobovať. Nájdite si svoj osobitný štýl, v ktorom sa cítite skvele – či už ide o oblečenie alebo životný štýl ako taký. Žite tak, ako si myslíte, že je to správne a dobré, nie podľa toho, čo za správne považujú iní.
 

Pripomínajte si vlastné úspechy

Každý z nás dosiahol nejaké-tie úspechy, aj keď sa možno častom zdajú byť vyprašivené a banálne, či smiešne. Pripomínajte si vlastné úspechy, schopnosti, všetko, v čom ste dobrí a čo iní nemajú. Urobte si zoznam vecí, ktoré sú na vás skvelé. Vždy, keď máte pocit že klesáte na duchu, po tomto zozname siahnite a prečítajte si ho.

Vedzte, že začať môžete kedykoľvek

Keď sa vám stalo niečo negatívne, či ste niekoho stratili, prišli o zamestnanie alebo inú istotu, je to bezpochyby veľkou ranou pre vaše sebavedomie. Netreba sa však vnoriť do bludného kruhu a zotrvať v ňom. Naopak. Nový začiatok sa dá urobiť každý deň. Vaša minulosť vôbec nemusí predpovedať vašu budúcnosť. Keď začnete nanovo a minulosť necháte raz a navždy za sebou, budete sa cítiť istejší, stabilnejší a schopnejší, čoho výsledkom bude zase šťastnejší a plnší život. A o to predsa ide, nie?

,,Nízke sebavedomie nie je doživotný trest. Sebavedomie sa dá študovať, cvičiť a dokážeme si ho osvojiť ako každú inú zručnosť. Akonáhle to zvládnete, všetko vo Vašom živote sa zmení k lepšiemu.” 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Most nepodporí návrh Smeru o odchodoch do dôchodku

Smer sa pri návrhu zákona o budúcich dôchodkoch obráti na opozíciu.

DOMOV

Meno Kaliňákovej asistentky sa objavuje pri kauzách

Priezvisko Zuzany Pisoňovej sa viackrát objavuje v kruhu kamarátov exministra.


Už ste čítali?