Ako bojovať s panickou poruchou

Autor: Alica Jančová | 24.11.2016 o 13:00 | Karma článku: 2,83 | Prečítané:  577x

,,Všimnite si, koľko času trávite denne útekom pred tým, čo by Vás naozaj spravilo šťastným. Poznamenajte si, koľko ráz ponúkate povrchnú, zdvorilostnú odpoveď a nepozeráte, nepočúvate, nehovoríte naozaj? Práve strácate svoj život.

ČO ROBIŤ KEĎ MÁM PANICKÝ ATAK:

Ak sa u vás už rozbehol záchvat panickej úzkosti, je v prvom rade dôležité si uvedomiť, že to je záchvat panickej úzkosti ktorý – nech je akokoľvek nepríjemný, prejde. Riadeným spomaľovaním dýchania – krátky pomalý nádych a dlhší pomalý výdych sa dajú príznaky panickej úzkosti potlačiť.

Príznaky panickej úzkosti môže potlačiť aj dýchanie do vrecúška. 

Ak potrebujete, požiadajte nejakého blízkeho o pomoc a stručne mu vysvetlite o čo ide.

 

Čo teda robiť, ak to práve prežívam? 

Je potrebné sa ukludniť. Povedať si, že tento stav prejde. Treba dýchať do brucha a s každým nádychom a výdychom si predstavovať, že to je lepšie a lepšie.

Pokial sa nachádzame doma alebo v bezpečnom prostredí, môžete sa ísť prejsť na vdzcuh, vziať Vášho psa na prechádzku. Veľmi to pomáha. Pomáhajú aj osvedčené formulky, ktoré si môžete opakovať v hlave alebo aj nahlas, ak sa dá. 
,,Napriek tomu, že (sa bojím, je mi zle, bojim sa že odpadnem atd) mám sa hlboko a kompletne rada/rád a plne sa príjmam.,,
Treba si to opakovať dovtedy kým sa Vám neurobí lepšie. Je to len psychický stav, nie fyzický. 
Pustite si hudbu, film, zahrajte si hru na telefóne. Proste odpútajte svoju myseľ od toho stavu, ktorý prežívate.
Zamestnajte svoju myseľ natoľko, aby nebola schopná rozvýjať a násobiť ten pocit strachu.

Veľmi účinným bojom je aj autogénny tréning,  meditácia, joga a šport. Každodenné prechádzky na čerstvom vzduchu cca 30-45 minút, vedia byť veľmi účinnou zbraňou.
Taktiež sa dá s týmito pocitmi ,,skamarátiť,, keď to na Vás príde. Treba sa pousmiať, a pekne si povedať ,, AHA, zasa je to tu?!,, Prijať to, pochopiť a neživiť to, lebo Vám bude ešte horšie.

,,Skúšala som aj dokonca, zosíliť tento stav, úplne ho nechať nech ma ovládne, až nakoniec nadomnou stratil moc a úplne zmizol,, Čím sa viac totiť bojíme a bojujeme s panickým atakom, tým viac je silnejší.
Pri problémoch v hromadnej doprave, sa s niekým treba zarozprávať, pokiaľ nie je nikto po ruke, pustiť si hudbu, čítať si články na telefóne atď...

Treba myslieť pozitívne, každý deň si zamestnať hlavu, činnosťami ktoré nás bavia a napĺňajú. 
Dá sa pomôcť aj prírodne, ako napríklad uvarenie si trezalkového čaju, alebo v lekárni nájdete mnoho čajov na upokojenie. Pokiaľ je stav vážny a je potrebné užívať antidepresíva. Je to úplne normálne a v poriadku. Nie ste blázni a ani narušení.
Avšak užívanie antidepresív, nie je výhra nad psych. poruchou. Je potrebné navštíviť odborníka v podobe psychológa, ktorý bude pracovať na to, ako sa Vám to vlastne stalo a prečo. Bude na Vás pracovať od úplneho vnútra. Kde sa stala tá chyba, a prečo to zrovna Vás postihlo...

,,Kúpila som si knihu Ako sa zbaviť strachu - Sedem princípov pokojnej mysle. Je to veľmi dobrá knižka. Taktiež sa dá stiahnuť na internete kopec kníh. Aj vo formáte PDF a viete si ju prečítať v pohodlí domova. 
Je naozaj veľmi dôležité oboznámiť najbližšieho človeka, partnera čo sa s Vami deje. Ak to tak neurobíte, je veľká pravdepodobnosť, že vzniknú nezhody. Bude si myslieť že Vám už na ňom/nej nezáleží alebo že už toho človeka nelúbite. Je to však omyl. Treba sa s tým priznať a zdôveriť, nie je to žiadna hanba.


ČO ROBIŤ KEĎ BLÍZKY PREŽÍVA PANICKÝ ATAK:

 

,,Je potrebné ubezpečiť osobu, ktorá zrovna prežíva panický atak, že sa naozaj nič nedeje. Že ide len o pocit, ktorý sa deje v hlave. Nie je to otázka fyzického zdravia, nič sa fyzicky neprihodí. Človek ktorý prežíva tento stav, ani neodpadne, ani sa nezblázni ani nezomrie.

Treba sa s dotyčným človekom len v pokoji a v kľude porozprávať, ubezpečiť ho, že je v poriadku a že v prípade zhoršenia stavu, sa dá vždy vyhladať urgentná pomoc, v podobe návštevy pohotovosti, alebo užitia lieku, ktorý má okamžité účinky. ( Vo veľa prípadoch to nie je ani potrebné, človek len potrebuje vedieť, že sa má na koho obrátiť.)
Je potrebné ostať v kľude, keď človek prežíva panický atak. Nedať mu najavo, že máte strach a neviete si radi. Človek musí vidieť, že ste kľudný a podporujete ho. V žiadnom prípade sa nesmie na dotyčného človeka kričať ani sa s ním v tej situácii hádať. ,,

,,Máte zaručenú moc nad svojím životom a vo svete. Váš život je vzácny dar pre Vás a pre svet. Nijaká osoba, myšlienka, či emócia nemá nad Vami prevahu. Máte absolútnu moc zvoliť si smer, ktorým chcete ísť.,,

 

...Panická porucha môže vzniknúť potlačovanými emóciami z detstva. Problém s rodičmi, taktiež so sebavedomím a sebadôverou. Pravidelným pracovaním na sebe, sa dokážu tieto príznaky a poruchy úplne potlačiť až vyliečiť.....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

KOMENTÁRE

Aby nás z čara prieskumov nevytrhol ľud v uliciach

Kaliňák je stále ministrom, Bašternák na slobode.


Už ste čítali?